https://richardmille.casa replica rolex https://richardmille.work/ https://richardmillecheap.com fake rolex https://richardmille-replicawatches.com fake rolex fake watches shopreplicawatches.com https://shopswisswatches.com/ https://uk-replicawatches.co.uk/ ukreplicawatches.net rolex replica fake watches discountwatches

Tyłozgięcie macicy – jakie są jego objawy i przyczyny? Jak wpływa ono na ewentualną ciążę?

Tyłozgięcie macicy pojawia się u co czwartej kobiety. Może mieć charakter wrodzony albo nabyty (wówczas wywoływane jest przez choroby układu rozrodczego). Czy tego typu wada w zakresie anatomii, może przyczynić się do trudności z zachodzeniem w ciążę i urodzeniem w pełni zdrowego dziecka? Jak można ją rozpoznać i czy warto jest poddać się leczeniu? W poniższym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania mające związek z funkcjonowaniem odchylonej nietypowo macicy. 

Tyłozgięcie a przodozgięcie macicy

Macica to organ, który jest naturalnie wygięty i ma kształt odwróconej gruszki. Przodozgięcie, czyli inaczej delikatne odchylenie górnej części od pionu w stronę pęcherza moczowego, to stan zupełnie prawidłowy, który spotykany jest w przypadku większości kobiet. W 25 procentach wypadków diagnozowane jest tyłozgięcie macicy, które oznacza jej odchylenie do odbytnicy. Nie jest to schorzenie, a tylko niezbyt groźne odstępstwo od przyjętych norm. Układ kobiecej macicy uwarunkowany jest genetycznie, ale może on podlegać zmianom na skutek działania stanów chorobowych. Tyłozgięcie macicy może stanowić powikłanie po endometriozie, mięśniakach macicy, czy też zapaleniu dróg rodnych. Nierzadko powstaje także po porodach albo zabiegach operacyjnych (ryzyko powstania zwiększa się z uwagi na zrosty obecne w miednicy mniejszej).

Tyłozgięcie macicy – jak je rozpoznać?

Tyłozgięcie macicy zwykle rozpoznawane jest zupełnie przypadkowo – w czasie przeprowadzania rutynowego badania u ginekologa albo USG. Zwykle nie daje ono żadnych charakterystycznych symptomów. Tak samo jak sporo przypadłości kobiecych mających związek z układem rozrodczym, może przyczyniać się do bolesnych i obfitych miesiączek, którym towarzyszy nierzadko biegunka. Czasami stanowi także przyczynę dolegliwości bólowych w krzyżowej części kręgosłupa, jak i nieprzyjemnego uczucia wynikającego z uciekania na pęcherz moczowy i jajniki podczas uprawiania seksu (niemniej jednak wyłącznie w wybranych pozycjach). Tyłozgięcie macicy nie jest zaliczane do stanów chorobowych, dlatego też w wypadku jego zdiagnozowania nie jest podejmowane żadne leczenie.

Tyłozgięcie macicy a zajście w ciążę i poród

Tyłozgięcie macicy wzbudza strach szczególnie u tych pań, które chcą w przyszłości urodzić dziecko. Niemniej jednak, w większości przypadków są to zupełnie nieuzasadnione obawy, gdyż nietypowe ułożenie najistotniejszego narządu w rodnych drogach nie ma żadnego wpływu na przebieg ciąży. Macica razem z rozwojem płodu przybiera identyczny kształt, jak w wypadku przodozgięcia. Żadne trudności mające związek z tyłozgięciem macicy nie powinny występować także przy akcji porodowej, gdyż bez względu na kierunku odchylenia trzonu szyjka macicy zostaje w takim samym ułożeniu.

Jednakże w przypadku kobiet ciężarnych mających tyłozgięcie macicy, uciążliwe mogą być dolegliwości bólowe w dolnej części kręgosłupa. Ich występowanie obserwowane jest głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Niestety, odstępstwa od przyjętej normy w zakresie wygięcia macicy, niekiedy doprowadza także do kłopotów z poczęciem potomstwa. Nie wszystkie pozycje seksualne w tym przypadku, będą sprzyjały zapłodnieniu. Najkorzystniejsze będą: kolankowo-łokciowa (kiedy kobieta oparta jest na łokciach i kolanach), od tyłu i boczna.

Z przeprowadzonych badań jasno wynika, iż tyłozgięcie macicy związane jest z poronieniami. Nie jest to jednakże przyczyna bezpośrednia braku możliwości donoszenia ciąży. Powodów trzeba poszukiwać raczej w chorobach powodujących tyłozgięcie, jak i wpływających na zaburzenia w układzie rozrodczym.

Miejmy na uwadze, iż każdy przypadek zdiagnozowanego tyłozgięcia macicy, będzie zupełnie inny. Dla jednej kobiety taka przypadłość może być zupełnie niezauważalna, gdyż bez problemu zajdzie w ciążę i urodzi oraz nie będzie mieć żadnych dolegliwości związanych z tym faktem. Niemniej jednak w przypadku innej, konieczna może okazać się dokładniejsza diagnostyka i wdrożenie odpowiednich działań.

 

Leave a Reply